Portföyünde 1000+ domaini olan birçok domain satıcısının toplu domain kayıt için tercih ettiği Moniker ve Oversee bünyesindeki bir diğer şirket olan dünyanın lider backorder firmalarından SnapNames, KeyDrive tarafından satın alındı.

Benim de severek kullandığım kayıt firmalarından biri olan Moniker'den (çıkan satıldı satılacak söylentilerinden önce) birçok kişinin domainlerini farklı firmalara taşıdığına şahit oldum.
Fazla sayıda domain kaydeden kişilere özel anlaşmalarla uygun fiyat sunan Moniker birçok kişi ile anlaşmalarını fesh etmişti.
Kısa süre içerisinde binlerce domain Moniker'den ayrıldı.
Tahminim de bu şekilde, şirketin satılacağı yönündeydi.
Bu sırada hala Oversee cephesinden bir açıklama gelmemişken 3 gün önce altında Craig Snyder imzalı şu e-posta tüm müşterilere iletildi:

Moniker and SnapNames are Now Part of the KeyDrive Family!

Dear Valued Customer,
We are pleased to announce that on January 31, 2012, KeyDrive S.A. purchased Moniker® and SnapNames®, the leading providers of products and services for all stages of the domain name lifecycle including registration, management, appraisal, sales, escrow and acquisition.
We are excited to be a part of the KeyDrive family and will leverage this transaction to expand our services globally and advance our client service operations. Going forward, you will see more choices of domains for registration, deleting and expiring acquisition and from owners of registered domain names via our technology, partnerships, brokerage and auctions. You will also see a significant investment in our client services group to ensure you receive timely responses to your questions. Here are a few important points you should be aware of regarding your existing account:

  • Names registered at Moniker will stay there. Moniker.com will continue to be managed under the Moniker and SnapNames registrar credentials.
  • Domains purchased or sold through SnapNames will continue to leverage the same interface and technology.

To learn more about this exciting news and view the press release go to: https://www.snapnames.com/pr/KeyDrive Moniker and SnapNames PR.pdf
For further questions, please contact Michele Van Tilborg, Director of Marketing at michelev@snapnames.com.
We appreciate and thank you for your continued business!

Craig Snyder
General Manager of Moniker and SnapNames
Ayrıca KeyDrive ismini tanımayan arkadaşlar için de şöyle bir açıklama yapayım: KeyDrive, Key-Systems ile NameDrive'ın birleşmesiyle oluşmuş bir şirket.
Moniker, SnapNames, Key-Systems ve NameDrive'ın aynı bünyede toplanması SnapNames'in backorderdaki başarısını daha da artıracak ve registrar olarak da kendilerinde kayıtlı olan domain sayısında birleşmeden dolayı ciddi bir artış olacak.
Böylece bu yeni oluşumun ardından KeyDrive, şu anki rakamlara göre 5.4 milyon kayıtlı domain sayısına sahip olarak ICANN akredite dünyanın en büyük 6. domain kayıt firmasına sahip olacak.