• Kayıt
 


Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
dqw
 1. #1
  lutfucan - Avatarı
  lutfucan (Çevrimdışı) MedDomain
  • Üyelik tarihi: 09.Mayıs.2011
  • Şehir: Hatay
  • Mesajlar: 125

  Domain Nasıl Düşer

  Domainler düşer, domainlerin süreleri dolar. Domain üzerinde kurulu web sitesi olan bir çok kişi bunun bilincinde değildir. Daha da ötesi var; domainlerin boşa düşmesi belirli periyotta gerçekleşir ve bu işlem adım adım olur. Hangi adımda ne yapmanız gerektiğini, domaininiz düşüşün ilk adımına girmeden önce öğrenmenizde fayda var.
  Peki bu periyotlar nelerdir bir bakalım:

  Durum 1: Active Status (Aktif)
  Domain kayıtlıdır ve herhangi bir düşme aşamasına girmemiştir. Bu aşamada bazı domainler "Lock" olarak görülebilir. Bu muhtemelen domainin başka firmalara transfer edilmesini engellemek için ilgili kayıt firması tarafından veya domainin kendi sahibi tarafından konulmuş bir transfer kilididir. Bu sürecin herhangi bir aşamasında domain sahibi domainin süresini uzatabilir. Domaine ait iletişim mailinin sahibi domainin düşmesi yaklaştıkça kayıt firması tarafından uyarı mailleri ile uyarılır. Bu yüzden who is bilgileri ve iletişim bilgilerini doğru olarak girdiğinizden emin olmalısınız.

  Durum 2 : On-Hold Status (Beklemede)
  Bu duruma geçmiş domainlerin status kısmında "registrar-hold" ibaresi yer alır. Domainin süresi dolması ile birlikte domain on-hold durumuna geçer. Bu periyotta domainin bağlı olduğu internet sitesi çöker Bazı firmalar bu döneme giren domainlere ek süre de tanıyabiliyor. Bu dönemde domainlerin süresi normal uzatma ücreti ödenerek uzatılabilir.

  Durum 3 : Redemption Period (Kurtarmak için son şans)
  Bu periyot, domain sahibine domaini uzatması için bir son şans tanımak için ICANN tarafından oluşturulmuş periyottur. Bu dönemde domain sahibi domaini uzatmak için normal uzatma ücretinin daha üstünden bir meblağ ödemek zorundadır. Bu meblağ firmadan firmaya değişirken genelde 50-150 USD arasındadır. Domain sahibi domainin süresini uzatmadığı müddetçe bu periyot tam olarak 30 gün sürer.

  Durum 4 : Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)
  Redemption döneminden sonra başlayan 5 günlük periyottur. Bu dönem domainin boşa çıkmasını sağlar ve herhangi bir yeni kullanıcının herhangi bir firmadan domaini yeniden kaydetmesine olanak verir. Bu dönemde domain sahibi domain ile ilgili hiçbir işlem yapamaz. Bu dönemi değerlendiren bazı registrar firmaları "backorder" hizmeti verirler. Backorder hizmeti düşen domainleri düşer düşmez kaydetmeye ve başkalarından önce davranmaya olanak sağlar ve kesinlikle hiçbir firma bu konuda %100 garanti veremez.

 2. #2
  Ugur - Avatarı
  Ugur (Çevrimdışı) DF Üyesi
  • Üyelik tarihi: 21.Mayıs.2012
  • Şehir: İstanbul Avrupa
  • Mesajlar: 1
  Merhaba, düşmesini beklediğim org uzantılı bir domain var pending delete aşamasında ama 7. gün oldu hala düşmedi ?

 3. #3
  Selman - Avatarı
  Selman (Çevrimdışı) DF Üyesi
  • Üyelik tarihi: 09.Mayıs.2011
  • Şehir: Ordu
  • Mesajlar: 611
  Alıntı Ugur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Merhaba, düşmesini beklediğim org uzantılı bir domain var pending delete aşamasında ama 7. gün oldu hala düşmedi ?
  Listeden takip edebilirsiniz. Veya oluşturulma-uzatılma-bitişi tarihlerini buraya yazın. Öyle bakalım.