Son dönemin tesettür giyim alanındaki başarılı girişimlerinden modanisa.com, yeni domain uzantılarının dahil olduğu ilk Türkçe uyuşmazlıklardan birine taraf oldu.
Dava sonucunda panelist Emre Kerim Yardımcı, nisa.moda domaininin Modanisa Elektronik Mağazacılık ve Ticaret A.Ş.'ye transfer edilmesine karar verdi.

Yeni uzantıların konu olduğu ilk Türkçe domain uyuşmanlıklarından birinde kazanan taraf olan Modanisa, .moda uzantısı kayda açıldığı günden itibaren henüz birinci yılını doldurmadan WIPO'ya başvurdu.Yukarıdaki görselde de göründüğü üzere, Türkiye'de içerisinde "moda" kelimesi geçen en popüler aramalarda ilk sırada olan bir web sitesi için, .moda uzantısının kayda açıldığı ilk günü beklemek yerine Sunrise veya en azından Landrush periyodu değerlendirilmeliydi.
Hukuki tarafta başarılı bir yol seyreden Modanisa'nın, yeni domain uzantılarıyla ilgilenen (ilgilenmesi gereken) biriminin .moda uzantısının kayda açıldığı tarihlerde "Sunrise" periyodundan bihaber olduğunu söyleyebiliriz.

An itibarı ile nisa.moda domaini, Modanisa'ya transfer edilmiş durumda fakat 2013'te ICANN tarafından getirilen whois e-posta onayı zorunluluğu dikkate alınmadığı için suspend edilmiş.


WIPO Dosya Numarası D2015-0377
Domain nisa.moda
Davacı Modanisa Elektronik Mağazacılık ve Ticaret A.Ş.
Davalı Alpay Polat
Panelist Emre Kerim Yardımcı
Karar Tarihi 20 Mayıs 2015
Karar Transfer


Dosya detayları: http://www.wipo.int/amc/en/domains/s...ase=D2015-0377