Dünyanın 1 numaralı domain kayıt firması GoDaddy'de, bir domaininiz için gelişmiş dns ayarlarının nasıl yapılacağını, dns zone kaydını nasıl düzenleyebileceğinizi adım adım açıklayacağım.

Gelişmiş dns ayarlarınızın domaininize etki edebilmesi için, isim sunucularınızı GoDaddy'ye yönlendirmelisiniz.

Aşağıdaki aşamaları takip ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz:

  1. GoDaddy Domain Manager'a gidin.
  2. Dns kayıtlarını düzenleyeceğiniz domaine tik atıp üstteki Nameservers menüsünün altından Set Nameservers butonuna basın. (Aynı işlemi ilgili domainin yanındaki aşağı bakan oka tıklayarak açılan menüden Set Nameservers'a tıklayarak da yapabilirsiniz.
  3. Açılan Nameserver Settings penceresinden Standard seçeneğini işaretleyip Save butonuna basarak kaydedin. (Aşağıdaki 1 numaralı görselden aşamayı takip edebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra 4. maddeye geçmeden, isim sunucularınızın GoDaddy'ye yönlenmesi için birkaç dakika bekleyin)
  4. Yaptığınız dns yönlendirmesi tamamlandıktan sonra, GoDaddy Domain Manager'dan gelişmiş dns ayarlarını yapacağınız domaine tıklayın.
  5. Düzenleme yapacağınız domainin iç sayfasına girdiğinizde Settings, DNS Zone File ve Contacts sekmelerini göreceksiniz. DNS Zone File sekmesine geçip ihtiyacınıza göre gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. (2 numaralı görselden takip edebilirsiniz)