Domain Forumları Açık Artırma İle Satış Kurallarıdır:

1. Satış ilanı aşağıda belirtilen şablondaki bilgileri içermelidir:

Domain Adı : Satış İlanı Açılan Domain Adıdır.
Kayıt Firması : Satıştaki Domainin Kayıtlı Olduğu Registrar firmadır.
Kayıt Tarihi / Bitiş Tarihi : Domainin kaydedildiği ve süresinin biteceği tarihlerdir.
Domainin Ban Yasak Durumu : Domainin herhangi bir arama motorunda veya ISS (İnternet Servis Sağlayıcısı, TTNET, Turkcell vs.) ban durumudur.
Açık Artırma Başlangıç Fiyatı : Açık artırmayı başlatacak teklif miktarıdır.
Minimum Artış Miktarı : Tekliflerin artış miktarıdır.
Hemen Al Fiyatı : Açık artırmayı sonlandıracak, domainin el değiştirmesini sağlayacak miktardır.
Açık Artırma Bitiş Süresi : Açık artırmadaki son teklifin üzerinden ne kadar süre geçtiğinde satışın sonlanacağını belirleyen süredir.
Ödeme Seçenekleri : Satış sonlandığında alıcı ile satıcı arasındaki ödeme yoludur. Örnek: Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Paypal, Gittigidiyor üzerinden kredi kartı ile vs.
2. Açık artırmaya her üye teklif verebilir. Teklif veren üyenin ticaret geçmişi olumsuz ise satıcı, düşük profilli üyenin teklifini geçersiz sayabilir.

3. Açık artırma sürerken hemen al ile satın almak isteyen bir kullanıcı olduğu takdirde, satıcı açık artırmadaki en yüksek teklif sahibine hemen al seçeneği ile satış teklifinin geldiğini ve son teklif sahibinin hemen al ile alıp almayacağını sormalı, son teklif sahibini bu durumdan haberdar etmelidir.
Son teklifin sahibi olan kullanıcı, hemen al ile almak isterse hemen al ile satışı teklif eden kullanıcıdan daha önceliklidir. Son teklifin sahibi olan kullanıcı hemen al ile almayı reddettiği takdirde, hemen al fiyatından satış öneren alıcı domainin yeni sahibi olacaktır.

4. Açık artırmanın kapandığı fiyat ne olursa olsun satıcı o fiyat üzerinden satışı gerçekleştirmek zorundadır.

5. Açık artırma kapandıktan sonra hiçbir bahaneyle son teklif sahibi teklifini geri çekemez, ödeme yapmak zorundadır. Son teklif sahibi ödeme yapmadığı takdirde bir önceki teklif ile açık artırmanın kapandığı teklif arasındaki miktar, minimum artış miktarına eşit ise son tekliften bir önceki kullanıcı domaini almak zorunda ve satıcı satışı yapmak zorundadır. Eğer açık artırmanın kapandığı teklif miktarı ile bir önceki teklif miktarı arasındaki fark minimum artış miktarına eşit değilse veya son tekliften bir önceki teklif sahibi ödeme yapmamışsa satıcı satış işlemini iptal edebilir / askıya alabilir.

6. Her domainin satışı uygun kategoriye açılmalıdır. Satış açmadan önce herkes öncelikli olarak açık artırma veya sabit fiyat seçimini yapmalı, sonrasında ise alt kategoriyi belirleyip ona göre konu açmalıdır.
Açık artırma olarak açılan bir domain, artırımda hiçbir teklif yoksa sabit fiyatlı satışa dönüştürülebilir. Bu karar değişikliği yönetime bildirildiğinde, ilgili yönetici satış ilanını uygun kategoriye taşıyacaktır.

7. Açık artırma bitiş süresi en fazla, son tekliften 48 saat sonra olabilir. (Forumun yeni olması sebebiyle şu aşamada 72 saate kadar açık artırma sürebilir)

8. Bir açık artırmada teklif veren kişi, teklifini 6 saat içerisinde geçerli bir sebebi varsa geri çekebilir. Geçerli sebebi yoksa veya 6 saatlik süre aşıldıysa teklifler hiçbir şekilde geri çekilemez. Her üye, 3 ayda 1 defa teklif iptali yapabilir.

9. Açık artırma sonucunda (satıcının profili çok düşük olmadığı sürece) öncelikli olarak ödeme yapılır, domain ödeme sonrasında teslim edilir.

10. Satış konularına satış dışı yorum yazmak yasaktır. Yorumlarınızı ve diğer önerilerinizi özel mesaj ile iletebilirsiniz.

11. Satışı söz konusu olan domain adult ise, domain ismini öğrenmek isteyenler satıcıya özel mesaj atarak domain adını talep etmelidir. Konu altından özel mesaj talep etmek yasaktır.

12. Adult domainler dışında tüm satış ilanlarında domain adını belirtmek zorunludur.

13. Aynı domain için son 2 ay içerisinde 3, toplamda 5'ten fazla satış konusu açılamaz.
Açıldığı takdirde konu kilitlenir/silinir.

14. Bu satış kurallarını tüm Domain Forumları üyeleri kabul etmiş sayılır. Kuralları okumadan alım - satım işlemlerine dahil olmanız bağlayıcı değildir.
Kurallara uymayan üyelere gerekli yaptırımlar yönetim tarafından uygulanacaktır.

Yukarıdaki kurallar Domain Forumları'nda alıcı ve satıcının en güvenilir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için düzenlenmiştir.